Gazeteci Berekat: Efrîn, Girê Spî ve Serêkanîyê’de insanlık suçları işleniyor

img

İSTANBUL - Gazeteci Ekrem Berekat, Türkiye’nin paramiliter güçlerle ele geçirdiği Efrîn, Girê Spî ve Serêkanîyê’de savaşın bir an olsun durmadığını belirterek, bölgede insanlık suçlarının işlendiğini söyledi. 

Suriye’de iç savaş 9’uncu yılında devam ederken, halkların kendi sistemlerini kurduğu Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin hem iç hem de tüm ülkenin sorunlarını çözme çabaları sürüyor. Bölgede yaşayan ve gelişmeleri yakından takip eden Gazeteci Ekrem Berekat, PYNK-ENKS görüşmeleri, Türkiye ve paramiliter güçlerin elinde bulunan Efrîn, Girê Spî ve Serêkanîyê’de yaşananları, Arap aşiret önderlerine yönelik suikastları, AKP’nin paramiliter güçleri farklı ülkelerde savaşa göndermesinin bölgedeki yankıları ve Özerk yönetimin çalışmalarını değerlendirdi. 
 
SURİYE REJİMİ DİYALOG İÇİN ADIM ATMADI
 
Suriye Demokratik Meclisi’nin (MSD) kurulduğu günden bu yana demokratik güçlerle Suriye’deki sorunların çözümü için çaba harcadığını söyleyen Berekat, bu kapsamda toplumun farklı kesimlerini kapsayan ittifaklar geliştirildiğini ifade etti. Sorunların çözümü için Rusya’da Suriye Halkın İradesi Partisi ile imzalanan protokolün halkta olumlu karşılandığını kaydeden Berekat, okuyan herkesin protokolde yer alan maddelerin Suriye’nin sorunlarının çözümü için en uygun koşullar olduğunu ifade ettiklerini aktardı.
 
Berekat, protokolün Suriye’nin toprak birliğini korumak ve içinde bulunduğu krizi çözmek için önemli bir adım olduğuna işaret ederek, “Metinde hiçbir ırkçı ve iktidarcı yaklaşım yok. Aynı zamanda tüm kesimlere Suriye’nin sorunlarının çözülmesi için yardımcı olunması çağrısı yapılıyor. Öte yandan Rusya’da imzalanması önemliydi. Bu da demek oluyor ki diplomasi alanında da önemli adımlar atıldı. Öyle ki Rusya da bu adımları olumlu yorumladı. Ne yazık ki bu protokole rağmen Suriye rejimi adım atmadı. Diyalog hatlarının yeniden açılması için çabalar da vardı. Ancak şimdiye kadar yapılan açıklamalara bakıldığında, Suriye yönetimi meseleye halen faşist ve iktidarcı bir şekilde yaklaşıyor” diye konuştu.
 
MSD’DEN BÜYÜK ÇAPLI TOPLANTI HAMLESİ
 
MSD’nin Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi alanında yeni bir çalışma yürüttüğünü kaydeden Berekat, bölge halklarıyla büyük çaplı toplantılar düzenlendiğini, bu toplantılarda yönetim dışında kalan faklı kesimlerin özerk yönetime nasıl dahil olacağı, özerk yönetimin ne tür eksiklikler yaşadığı ve bu eksikliklerin nasıl giderileceği ile tüm bölgeyi temsil edecek bir yapıya nasıl kavuşacağı gibi konuların tartışıldığını ifade etti. Berekat, bu kapsamda Hesekê’de iki, Minbic’te de bir toplantı gerçekleştirildiğini ve önümüzdeki günlerde de Kobanê ve Cizîrê bölgelerinde bu toplantıların devam edeceği bilgisini paylaştı.
 
KÜRTLERİN STATÜSÜ İÇİN ÇALIŞILMALI
 
Ulusal birlik çerçevesinde PYNK ve ENSK arasında yaklaşık 8 aydır görüşme yapıldığını ve bu kapsamda 10 toplantı gerçekleştirildiğini belirten Berekat, “Son olarak siyasi uzlaşı sağlandı. Bu kapsamda Kürt Yüksek Konseyi’nin kurulacağı kararı alındı. 40 kişilik üyenin 16’sı PYNK ve 16’sı ENKS’den olacak. Geri kalan 8 üyenin dördünü PYNK ve dördünü de ENKS tarafsız kişilerden seçecek” dedi.
 
Çalışmaların hızlı yürümediğini belirten Berekat, önümüzdeki süreçte özerk yönetimin nasıl şekilleneceği ve ENKS’nin yönetime nasıl katılacağının tartışıldığını söyledi. Berekat, halkın da birlik konusunda büyük beklenti içinde olduğuna değinerek, “Aynı zamanda özerk yönetime yönelik ağır saldırılar yaşanıyor. Kürdistan’ın genelinde bu saldırılar devam ediyor. Daha büyük adımların atılması gerekiyor. Yapılan çalışmalar var ancak bölgenin içinden geçtiği sürece göre değil. Hızlı ve pratik adımlara ihtiyaç var. Bölgenin siyasi durumu ve ittifaklar günden güne değişiyor. Atılacak adımlar da buna göre olmalıdır. Halk da artık herkesin şahsi parti çıkarlarını bir tarafa bırakıp Kürt halkının statüsü için çalışma yürütmesini istiyor” diye belirtti. 
 
İNSANLIK SUÇU İŞLENİYOR
 
Birleşmiş Milletlerin (BM) Türkiye’nin ele geçirdiği bölgelerde yaşanan hak ihlallerine ilişkin yayınladığı raporu değerlendiren Berekat, “Raporda yer alanlar, yaşananların yüzde 10’una ancak tekabül eder. Türk devleti ve çeteleri, Efrîn, Girê Spî ve Serêkanîyê’de çok kirli bir savaş yürütüyor. Bu siyaset bölgenin demografisinin tümden değiştirilmesine yöneliktir. Yerli halkı bölgeden çıkarıyor. Bu bölgede konuşmalar Türkçe, Türk parası kullanılıyor, okullarda eğitim dili Türkçe, her mahallenin adı Türkçe olarak değiştirilmiş. Efrîn’de bu politikalar özellikle uygulanıyor. Günlük olarak tecavüz, katliam, fidye karşılığında kaçırma, cinayet, evlerin talan edilmesi gibi olaylar yaşanıyor. İşin ilginç yanı bu yaptıklarını sosyal medya üzerinden yayınlıyorlar. Böylelikle bölge halkı içerisinde korkuyu hakim kılarak kaçmalarına ya da dönmek isteyenlerin dönmelerini engellemeye çalışıyorlar. Bu bölgelerde sivillerin katledilmediği bir gün bile yok. Efrin’de kadınlara özel bir cezaevi hazırlamışlar. Bunların tamamı insanlık suçları kapsamındadır. Bu yaşananları dikkate aldığımızda BM’nin raporu yüzde 10’a ancak denk gelir” şeklinde anlattı.
 
ÇETELER ARASINDA TALAN SAVAŞLARI
 
Öte yandan Türkiye ve paramiliter güçlerinin ele geçirdikleri bölgelerde halkın talan edilmesi üzerine ciddi çatışmaların yaşandığını dile getiren Berekat, “Girê Spî ve Serêkanîyê’de çetelerin kendi aralarındaki çatışmalarında halk büyük zarar görüyor. Halkın malını mülkünü talan etmek, çalmak için savaşıyorlar. Bir haftadır Serêkaniyê ve Til Temir arasında çete grupları arasında çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalar şu an da devam ediyor. Bu çatışmalarda olan yine halka oluyor. Geçen gün bir patlama oldu, 7 sivil yaşamını yitirdi, çok sayıda sivil yaşamını yaralandı. Bunlar çetelerin yaptıkları şeyler. Tüm bu yaşananların en büyük mağduru halk oldu. Son olarak Serêkaniyê’de çeteler iki kişinin evine el koymak istedi. Bu iki kişi evlerinden çıkmadıkları için çeteler tarafından öldürüldü” şeklinde aktardı.
 
SAVAŞ DURMADI
 
ABD ve Türkiye arasında Girê Spî ve Serêkanîyê’ye yönelik operasyon sonrası yapılan anlaşmayı hatırlatan Berekat, sözlerini şöyle sürdürdü: “QSD anlaşma gereği geri çekildi. Bununla beraber savaşın durması gerekiyordu. Ancak o günden bu güne savaş bir gün bile durmadı. Neredeyse bir yıl dolacak ve bir an gün olsun bir an olsun savaş durmadı. QSD anlaşmanın gereklerini yerine getirdi ancak Türk devleti ve çeteleri günlük olarak saldırı düzenliyor. Şehirler bombardımana tutuluyor. Keşif uçakları aralıksız uçuyor. Ateşkesin ilan edildiği günden bu yana bazı insan hakları kurumlarına göre yaklaşık 116 sivil şehit düştü. Çok sayıda kişi yaralandı. Evleri mülkleri ellerinden alındı. Büyük zarar ve ziyanlar yaşandı.”
 
ARAP KANI ÜZERİNDEN SİYASET 
 
Türkiye’nin paramiliter güçleri Libya ve Azerbaycan gibi yerlerde kendi çıkarları doğrultusunda savaştırmasının Arap halkı tarafından büyük tepkiye yol açtığını söyleyen Berekat, “Bölge halkı diyor ki Türkiye siyasetini çocuklarımızın kanı üzerinden gerçekleştiriyor. Büyük tepki var. Arap önde gelenleri de bu duruma tepki gösteriyor ve önüne geçilmesi çağrısı yapılıyor. Suriye halklarının Libya ve Azerbaycan’da hiçbir çıkarı yok” dedi.
 
SAVAŞA GÖNDERİLENLER: KANDIRILDIK
 
Berekat, Azerbaycan’a gönderilen paramiliter güçlere ait çok sayıda ses kaydı ve videonun ellerine ulaştığını belirterek, “Kandırıldıklarını söylüyorlar. Bazı karakolları korumak için oraya götürüldüklerini ve kendilerini savaşın ortasında bulduklarını söylüyorlar. Geri dönmek istiyorlar ama dönemiyorlar. Öldüklerini söylüyorlar” ifadelerini kullandı.
 
AŞİRET LİDERLERİNE SUİKAST PLANLARI
 
Arap aşiret önderlerine yönelik son dönemlerde artan suikastları da değinen Berekat, şöyle konuştu: “Son olarak Derê bölgesinde bir suikast gerçekleştirildi. Suikasta uğrayan aşiret önderi ise bölge halkı içerisinde halkların kardeşliği için çalışma yürüten biriydi. QSD’ye çok yardımcı oldular. Egedad Aşireti lideri de bir süre önce suikasta uğradı. Sadece o aşiretten 4 bin 500 kişi QSD üyesidir. Suikastlar üzerine başlayan soruşturma kapsamında operasyonlar yapıldı. Çok sayıda ajan yakalandı. Bunlar da Suriye hükümetinin bazı kurumlarının kendilerini görevlendirdiğini ifade ettiler. Bazı ajanlar Türkiye’ye çalışıyordu ve onların yardımıyla hareket ediyorlardı. Öte yandan DAİŞ’e ait uyuyan hücreler vardı. 3 taraftan planlanan bir durumdu ve bu suikastlar MSD’ye yıkılmak isteniyordu. Yakalanan kişilerin beyanları ve bölge halkının farkındalığı planları boşa çıkardı.”
 
ÖZERK YÖNETİME YÖNELİK SALDIRILAR
 
Özerk bölge ve yönetim üzerinde birçok gücün planlarının olduğunu söyleyen Berekat, şunları söyledi: “Mevcut yönetimi yıkmak isteyen birçok güç var. Buradaki eğitim sistemine büyük saldırılar var. Bazı Kürt güçleri de bu saldırıların bir parçası. 9 yıldır kurulan yönetim belli düzeyde bölgeyi, halkları, değerlerini, kültürünü dilini korudu. Hem koruma hem de yaratma temelinde yaklaşıldı. Herkes, Kürt, Arap, Süryani, Çerkez, Türkmen bu sisteme sahip çıktı. Çünkü en uygun sistem olduğunu gördüler. Hepsi de kendi kimlikleriyle, renkleriyle, kültürleriyle katıldılar. Korumanın ve geleceğe taşımanın yolu da daha fazla örgütlenmekten geçiyor.”
 
MA / İdris Sayılğan

Diğer başlıklar

24/10/2020
22:47 Kato Jîrka'da yangın
22:03 Urfa’da kadına taciz
21:20 Ağrı ve Iğdır'da trafik kazaları: 2 ölü
20:55 Fransa, Türkiye Büyükelçisini ülkeye çağırdı
20:43 Afganistan'da bombalı saldırı: 13 ölü
20:04 Kadınlar İstanbul Sözleşmesi'ni konuştu
19:22 Kovid-19’da son 24 saat: 69 can kaybı
19:11 Kadınların gözaltı süresi uzatıldı
18:15 CHP'nin 'FETÖ’nün siyasi ayağı' kitapçığına toplatma kararı
17:46 Yüksekova’da ‘kendimizi savunuyoruz’ atölyesi
17:31 Halkevleri ‘insanca yaşam' taleplerini açıkladı
16:52 TJA’lı kadınlar semt pazarında broşür dağıttı
16:18 Askeri araç kaza yaptı: 4'ü ağır 11 asker yaralı
16:17 Tahliye edildikten 4 ay sonra yaşamını yitirdi
16:13 Erdoğan'dan Macron'a: Zihinsel tedaviye ihtiyacı var
15:49 Sur esnafını ziyaret eden Sancar : Sömürü düzenini bitireceğiz
15:43 Halkevleri üyelerine müdahale: Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı
15:27 ‘Ölüm orucundaki hasta tutuklu Çeken serbest bırakısın'
15:02 Kadına yönelik şiddet Van’da tartışıldı
14:58 Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever gözaltına alındı
14:53 Şırnak'ta ölü duyurusu koronadan dolayı yasaklandı
14:53 KESK'ten HDP'ye yönelik baskılara tepki
14:13 F Oturum: Hasta tutuklu Avras serbest bırakılsın
14:03 Sancar: Kürdistani Seçim İttifakı'nı kalıcı hale getirme kararı aldık
13:13 Hasta tutuklu Bilici'nin yaşamı risk altında
13:07 Testi pozitif çıkan İmamoğlu'ndan duyarlılık çağrısı
13:00 Cumartesi Anneleri cenazesi 28 yıl sonra bulunan Has için adalet istedi
12:59 Polonya'daki yasak kadınları alanlara döktü: Kürtaj haktır
12:23 İmamoğlu'nun Kovid-19 testi pozitif çıktı
11:35 Kayıp yakınları, Mahmut Doğan’ın faillerini sordu
11:16 HDP Kürt partilerinin temsilcileriyle bir araya geldi
10:57 Diyarbakır’da 3 kişiye tutuklama
10:21 Alkol alıp gözaltındakileri darp eden emniyet müdürü kendisini coplattı
09:45 Cizre’de 2 bin aile arandı: Neden HDP’ye gidiyorsunuz?
09:43 Küçükçekmece’de bir kadın katledildi
09:29 Kayyımın milyonluk ihaleler verdiği müteahhit yolsuzluktan tutuklandı
09:25 Cezaevinde 2 kişilik yemek 8 kişiye veriliyor
09:16 Kamil Kartal: ‘Öyle mi alay komutanı?’ sorusunu işçilerin mücadelesi kurdu
09:05 Mızraklı: Trabzon’dan arayıp, 'Neden ilaçlama yapılmıyor?' dedi
09:04 'Kötülüğe karşı güzel olanı örgütlüyoruz'
09:04 Bakanlık Zilan Vadisi'ndeki HES'e övgüler dizdi
09:03 Sosyolog Durak: Dilin engellenmesi kültür kırımıdır
09:03 Munzur Vadisi’nde sonbahar renkleri
09:02 Kadınların 'Kendimizi savunuyoruz' kampanyası kırsala yayılıyor
09:02 DİSK yöneticileri: Emekçinin gündeminde AKP'yi göndermek var
09:01 Çıray: 'Hayalet delil'lerle kayyımın devamı amaçlanıyor
09:01 Yangın çıkan köylerde valiliğin izniyle giriş yapılıyor
09:01 Gençler: HDP'nin çağrısına sahip çıkmalıyız
09:00 24 EKİM 2020 GÜNDEMİ
08:20 Doğubayazıt’ta HDP binasına baskın: Eşbaşkanlar gözaltına alındı
00:21 Polonya’da kürtaj yasağı protestosu: 15 gözaltı
23/10/2020
23:30 Cerablus havadan vuruldu: 5 ölü, 15 yaralı
23:21 AKPM'den rapor: İmralı tecridinin kaldırılması maddesi eklendi
22:41 Bünyan Cezaevi'nde korona tüm cezaevine yayıldı
22:29 Muş'ta gözaltına alınan Çakar serbest bırakıldı
21:23 Uyar maden işçilerine destek açıklaması
21:19 Vergi yapılandırmasında Kovid-19 cezaları yok
21:03 Salgında sayılar artıyor: 2 bin 165 hasta, 74 ölüm
20:52 Amedspor’un rakibi belli oldu
20:24 Koca: Salgın ikinci zirve döneminde
20:07 50 yaşındaki Sevmiş tahliye edildi
19:51 HDK Emek Meclisi: Mecliste emekçilerin hakkı gasp ediliyor
19:15 Sancar: Hep birlikte Kürt barış hareketi kuralım
19:04 Enis Berberoğlu kararına itiraz reddedildi
18:58 Havai fişek fabrikası patlamasında 7 kişiye 22 yıla kadar ceza istemi
18:44 TJA’dan kampanya kapsamında bildiri dağıtımı
18:39 İl binası önünde bekleyen aileleri dinleyen Beştaş’a polis engeli
17:58 Eğitim Sen’in çağrısıyla ‘Eğitim İzleme Kurulları’ oluşturuldu
17:36 Siirt'te 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı
17:32 Maraş’ta gözaltına alınan 16 kişi serbest
17:19 MEB’den yüz yüze eğitim açıklaması
17:11 TJA, pamuk tarlasında çalışan kadınlarla bir araya geldi
16:56 Bloomberg davasında dosya bilirkişiye gönderildi
16:54 Camiye Erdoğan’ın adı verildi
16:43 Gülistan Doku’nun ablası ifadeye çağrıldı
16:31 Êzidî kadınların temasları sürüyor
15:52 Tutuklu epilepsi hastasının kendisine zarar verme riski var
15:44 Direnen maden işçileri: İnsanca yaşam istiyoruz
15:26 Erdoğan'dan Libya ateşkesi yorumu: Olabilecek gibi değil
15:19 İşkence eden erkeğe 75 yıl ceza istendi
15:11 İHD Marmara Bölgesi Cezaevleri raporunu açıkladı
14:35 Büyükçekmece'de düşen uçağın pilotu öldü
14:34 Emek ve Demokrasi Güçleri: Hukuksuz ve keyfi işçi kıyımına son verin
14:26 Van'ı vuran depremin üzerinden 9 yıl geçti: Yara sarma politikası iflas etti
14:15 TMMOB: Bakanın projesi tarihi surlara zarar verecek
14:05 Bakan Diyarbakır'daki duvarı savundu
14:03 Libya’da ateşkes anlaşması: Paralı askerlere yol göründü
13:50 DİB’ten helikopter raporu: Hala idari bir soruşturma yok
13:50 Salgın nedeniyle yaşamını yitiren sağlık çalışanları anıldı
12:56 HDP, AP Kadın Eşitlik Komisyonu Başkanı’yla görüştü
12:43 Verdikleri mücadele ile HES şantiyesi yıkıldı
12:32 Ermenek maden işçileri: Haklarımızı alana kadar direneceğiz
12:25 Ebadi’den Şengal Anlaşması tepkisi
12:24 Maraş’ta gözaltına alınan 21 kişinin ifadesi alınmaya başlandı
12:24 Muş’ta 5 gözaltı
11:51 Silopi’de yangın
11:49 Munzur Gözelerine beton ve mermer döşendi
11:48 CHP’li kadın vekillerden Adalet Bakanı’na nafaka önergesi
11:36 Günay’dan iktidara: Yönetemediğinizi kabullenip seçim kararı alın
11:24 Aileler İmralı’ya gitmek için başvurdu