• img

  74’üncü Ferman: Dünya hala kör, sağır ve dilsiz

  Tarih boyuncu 74 kez katliama uğrayan Êzidîler, Şengal’de kaçırılan 3 bin kadın ve çocuğu arıyor. Dünyanın kendilerine karşı kör, sağır ve dilsiz olduğunu söyleyen Êzidî vekil Feleknas Uca, “Ortak acı, ortak yara” diyerek, sessiz kalmama çağrısı yaptı.

 • img

  Öcalan: İktidarın din anlayışı maskeli din anlayışıdır

  Ayasofya’nın camiye dönüştüren AKP iktidarı, “hilafet” tartışmalarıyla rotasını çizdi. İktidar-din-siyasal İslam ilişkileri üzerine birçok tespiti olan Abdullah Öcalan, AKP iktidarı için “Bunların din anlayışı maskeli bir din anlayışıdır, şeklidir, esasında iman yoktur” belirlemesi yapıyor.

 • img

  CHP’de ‘çözüm’ mü tekrar mı?

  CHP’nin kurultayda açıkladığı beyannamenin zaman ve mekanın ruhunu ne kadar yakaladığı, güncel gerilim ve dönüşümleri ne kadar hesaba kattığı, başta Kürt sorunu olmak üzere diğer tüm sorunlara çözüm gücünü hangi dinamiklerden alacağı tartışma konusu.

 • img

  Tarihçi Aydın: Türk egemen sınıfı Lozan'ı ihlal etti

  Türkiye’nin "tapu senedi” olarak kabul ettiği Lozan Antlaşması'nın bizzat Türk egemen sınıfı tarafından ihlal edildiğini söyleyen tarihçi-yazar Erdoğan Aydın, "Bunun bedelini Kürtler ve gayrimüslimler ödüyor" dedi.

 • img

  5 yıl geçti: AKP kendini bitirdi!

  Çözüm sürecinin bitişi, savaşın başlangıcı olan 24 Temmuz’un üzerinden 5 yıl geçti. Öcalan’ın “AKP otoriterleşmek isterse kendini bitirir, faşizmi dayatırsa savaş başlar" uyarıları dinlenmedi. Öztürk Türkdoğan ve Ertuğrul Kürkçü’ye göre, çözümün yolu tecridin kaldırılmasından geçiyor.

 • img

  Çözüm demokratik cumhuriyet

  Kürtlerin tarihsel hafızayla ortaya koydukları "Demokratik Türkiye" seçeneğinin bugün de temelleri Lozan’da atılan uluslararası korsanlık hukukunun hedefi olduğunu söyleyen Öcalan’ın avukatı Cengiz Çiçek, müvekkilinin “Ne inkâr ne isyan, çözüm demokratik cumhuriyet” diyerek çözümde ısrar ettiğini vurguladı.

 • img

  Öcalan: Kürt-Türk tarihsel kardeşliği kaybedildi

  Lozan Antlaşması’nı 20’nci yüzyılın en trajik olaylarından biri olarak tarif eden Abdullah Öcalan, "Lozan'la Musul-Kerkük petrolleri değil, aynı zamanda Kürtler kaybedilmiştir, Kürt-Türk tarihsel kardeşliği kaybedilmiştir" tespitinde bulundu.

 • img

  Lozan Antlaşması ile yaşanan tarihsel kırılma

  Kürtler ile Türklerin “et ve tırnak” olduğu söylemleriyle 97 yıl önce kabul edilen Lozan Antlaşması, farklılıkları yok sayan tekçi ulus-devlet anlayışıyla yeni kurulan Cumhuriyeti'n kurucu kodlarından biri haline dönüştü. Bu tarihsel kırılma ile girilen devlet ve demokrasi krizi, ağırlaşarak bugünlere geldi.

 • img

  Gergerlioğlu: Muhafazakar kesim sosyalistleri ve Kürtleri daha iyi anlamaya başladı

  OHAL mağduru muhafazakar kesimde sosyolojik değişim yaşandığını söyleyen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, "Kendisini ülkücü, milliyetçi, maneviyatçı, muhafazakar, dindar tanımlayan insanların, sol-sosyalist camiaları ve Kürtleri çok daha iyi anlamaya çalıştığını görüyorum” dedi.

 • img

  Denetlenmeyen rejim kalıcı hale getirildi

  Birçok sorunun cevapsız kaldığı askeri kalkışmanın ardından “en fazla 1 buçuk ay” denilerek ilan edilen OHAL, 2 yıl sürdü ve ülke geleceğini derinden etkiledi. CHP’li Özgür Özel, OHAL sonrası “hesap vermeyi tercih etmeyen, denetlenemeyen keyfi ve otokratik bir yönetime” geçildi derken, DBP Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise, OHAL’in valiler eliyle halen sürdürüldüğünü belirtti.

 • img

  15 Temmuz darbe girişimi: Rıza gösterme hali etkisini yitiriyor

  Üzerinden 4 yıl geçen 15 Temmuz darbe girişimine dair birçok soru hala cevapsız. Darbe Girişimi Araştırma Komisyonu'nun CHP'li üyesi Sezgin Tanrıkulu, asıl sorumluların ortaya çıkarılmasına AKP’nin engel olduğunu söylerken, Prof. Dr. Cem Kaptanoğlu'na göre, darbe girişiminin ardından toplumda yaratılan "rıza gösterme hali" artık etkisini yitiriyor.

 • img

  Öztürk: DTK’ye yönelim Türkiye halklarının geleceğine saldırıdır

  Kongrelerine yönelik baskıların AKP’nin izlediği "Çöktürme Planı"nın bir parçası olduğunu ifade eden DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “DTK ne bir tabeladan ne de bir binadan ibarettir” diyerek, bu yönelimin özünde Türkiye halklarının geleceğine saldırı olduğunu vurguladı.

 • img

  Yüksel Genç: Mühür, Kürt sorununun çözümüne vurulmuştur

  İktidarın DTK'yi hedef almasının Kürtlerin yeni pozisyonuyla alakalı olduğunu belirten Kongre'nin ilk eşbaşkanı Yüksel Genç, DTK'nin mühürlenmesine dair "Kürt sorununun çözümüne vurulmuş bir mühürdür" dedi.

 • img

  DTK niçin kuruldu, neler yaptı, neden hedef seçildi?

  Kürt sorununun çözümü için 2007'de yola çıkan DTK, çatısı altında topladığı 800 STÖ'yle birçok kongre, konferans ve çalıştaya imza attı. Tüm çalışmaları aleni yürüten, Meclis'e davet edilen ve İmralı Heyeti'ne üye veren DTK'nin kapısına, siyasi atmosfer değişince mühür vuruldu.

 • img

  Ekonomi borç batağında çırpınıyor

  Ekonomik krizde çıkış olarak başvurulan borçlanma taşınamaz boyuta ulaştı. Bireysel kredi, hane halkı borcu, KOBİ’ler dahil özel ve kamu borçlarının gittikçe yükselmesi, kısa ve orta vadede iflaslara kapı aralarken, yoksulluk ve eşitsizliği derinleştirecek.

ARA