'Yaşam hakkımız için tecridi kıralım'

  • kadın
  • 09:06 30 Eylül 2020
  • |
img

İSTANBUL - HDP’li kadınlar, Öcalan üzerindeki tecrittin aynı zamanda kadınların yaşam alanlarını daraltma anlamına geldiğini belirterek, yaşam hakkı için tecridin kaldırılması gerektiğini söyledi. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağır tecrit koşulları gün geçtikçe ağırlaşıyor. Toplumda birçok kesim savaşı derinleştiren ve hayatı etkileyen tecridin kaldırılması gerektiğini ifada ediyor. Özelikle kadınlara yönelik taciz, tecavüz, her türlü şiddet ve katliamlar savaş süreciyle birlikte arttı. Yaşamı boyunca “Kadını özgür olmayan bir halk, özgür olamaz”  diyen ve bunun mücadelesini veren Öcalan üzerindeki tecride tepki gösteren Halkların Demokratik Partili (HDP) kadınlar, özgür yaşamın önündeki tecrit engellin kaldırılmasını istedi. 
 
TECRİDİN KADINLARA YANSIMASI
 
Öcalan üzerindeki tecridin Kürt halkı ve kadınlara yönelik olduğunu vurgulayan HDP İstanbul İl Kadın Meclisi Sözcüsü Beser Çelik, tecridin artmasıyla birlikte kadınlara yönelik katliam, istismar, taciz ve tecavüzün daha da yoğunlaştığını belirtti. Çelik, tecrittin bir bütün olduğunu belirterek, toplumun tümünü etkilediğini, kadınlara da yansımasının çok boyutlu olduğunu ifade etti. 
 
‘KABUL ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ’
 
Çelik, kadın mücadelesini önceleyen ve geliştiren Öcalan üzerindeki tecridi hiçbir zaman kabul etmediklerini bundan sonra da etmeyeceklerini ifade ederek, “Tecridin kalkması özgürlükçü bir toplumun var olabilmesidir. Halkların kendisini daha rahat ifade edebileceği bir ortamın oluşması demektir. Bunun için her yerde tecridin kaldırılmasına yönelik mücadelemiz sürecektir” dedi. 
 
‘YAŞAM HAKKIMIZ İÇİN…’
 
HDP İstanbul İl Örgütlenme Eş Sözcüsü Pınar Türk de, Öcalan üzerindeki tecridin insanlık suçu olduğunu ifade ederek, başta Kürt halkına yönelik bir tecrit olduğunu aktardı. Hayatın her alanında kadınların da tecrit edilmeye çalışıldığını söyleyen Türk, kadınların kendi yaşam hakkını savunması için tecridi kıracaklarını, buna karşı mücadeleyi büyüteceklerini dile getirdi. 
 
‘TOPLUMSAL MÜCADELE ŞART’
 
Türk, “Sayın Abdullah Öcalan’ın ortaya koyduğu ideolojik perspektif başta Kürt kadınlarının önünü açtı ve açmaya devam ediyor. Öcalan’ın kadın özgürlüğü ve toplumun tümü için verdiği özgürlük mücadelesi tecrit ediliyor. Çünkü Öcalan’ın toplumsal karşılığına baktığımızda ciddi oranda bir değişim dönüşüm söz konusu. Öcalan’ın söylediği her söz toplumda karşılık buluyor. Fikirlere uygulanan tecrit toplumun tüm kesimlerine yayılmış durumda. Bunun için toplumsal bir mücadele ile tecritti kırabiliriz” diye konuştu.
 
‘TÜMDEN YOK EDİLMELİDİR’ 
 
HDP gönüllüsü Xalê Akkaya da tecritle birlikte Türkiye’de her şeyin dibe vurduğunu dile getirerek, bundan kurtulmanın yolunun İmralı’dan geçtiğini söyledi. Öcalan’ın “Kadını özgür olmayan bir halk, özgür olamaz” sözlerini anımsatan Akkaya, Öcalan’ın kadın özgürlüğünü önceleyen tek lider olduğunu,  bundan kaynaklı kadınlar tarafından felsefe ve ideolojisinin daha fazla benimsediğini aktardı. Akkaya, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasından ziyade tümden yok edilmesi gerektiğini söyledi.  
 
SÖZÜN EYLEME DÖNÜŞME ZAMANIDIR
 
Tecridin kaldırılması için öncelikle muhalefet ve kadınların mücadeleyi büyütmesi gerektiğinin altını çizen Akkaya, şöyle devam etti: “Tecride karşı mücadeleyi gece gündüz yaymak lazım. Ancak bu şekilde tecridi kırabiliriz. Özelikle kadınlar olarak Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması boynumuzun borcu olmalıdır. Sözün eylem ve pratiğe dönüşmesi zamanıdır. Çünkü tecride karşı verdiğimiz mücadelenin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu kadar zulmün karşısında bizim tecride karşı verdiğimiz mücadele yetersizdir.” 
 
MA / Semra Turan