ORÇEV: Suyumuzun ardından yollarımızı da zehirliyorlar

img
ORDU-  Fatsa’da siyanürlü maden aramaları sırasında çıkarılan toprakların mahallenin yolarına döküldüğünü belirten ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Suyumuz ve topraklarımızın ardından şimdi de yollarımızı zehirliyorlar” dedi. 
 
Ordu’nun Fatsa ilçesinde siyanürlü maden aramaları sırasında çıkarılan toprakların Bahçeler ve Masutlu Mahallesi'nin yolarına dökülüyor. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, yasadışı çalışan şirketin su ve topraklarından sonra bulundukları mahallenin yollarını da zehirlediklerini söyledi. Maden aramaları yapılan bölgeden çıkarılan toprakların köy yollarına döküldüğünü belirten Gönül, "Yollara dökülen toprağın yağmurla tarım arazilerine karışması ve buharlaşması sonucu vahim sonuçlar yaratabilir. Yine yağış sonrası kaynak sular kirlenebilir. Maden atıkları artık evlerin önüne de dökülmeye başlandı. Bu ne vurdumduymazlık” diye belirtti. 
 
‘HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR’
 
Konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne dilekçe verdiklerini ifade eden Gönül, dilekçede ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Fatsa’da altın madenciliği yapan Altıntepe Maden Şirketi, çevresinde bulunan Bahçeler ve Masutlu Mahallerinin yollarına maden sahasından çıkardığı malzemeleri dökmektedir. Yola dökülen bu topraklar, halkın sağlığını da tehdit etmektedir. Durumun incelenmesi, toprağın yoldan kaldırılması; toprakta muhtemelle var olan madenlerin, zehirli atıkların belirlenmesi ve soruşturmanın açılmasını; gereğinin yapılması ve sonuçların 4982 sayılı bilgi edilme yasası gereği derneğimize bildirilmesini talep ediyoruz.”