HDP’ye destek artıyor: İktidar halk desteğini kaybediyor

img

ANKARA / ÇORUM - HDP'ye yönelik operasyona ilişkin destek artarak devam ederken, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ziyaretlerde, "İktidar halk desteğini kaybediyor. Bize düşen buna karşı daha etkili bir mücadele hattı örmek" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve eski milletvekillerinin gözaltına alınmasına karşı partiyle dayanışma ziyaretleri sürüyor. Çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü, siyasetçi ve aktivist HDP Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

HDP Basın bürosu tarafından paylaşılan bilgiye göre, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan başkanlığındaki EMEP heyeti, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Eşbaşkanları (SES) Gönül Erden, İbrahim Kara ve SES yöneticileri, ANAP eski genel başkanı Nesrin Nas, Hak ve Adalet Platformundan Nurten Ertuğrul, CHP eski milletvekili Binnaz Toprak, ÜNİVDER adına Hacer Ansal, yazar Erdoğan Aydın, programcı Gürhan Ertür, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve İHD Ankara Şubesi yöneticileri destek ziyaretinde HDP'yi ziyarette bulundu.

Görüşmelere HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ın yanı sıra Eş Genel Başkan Yardımcıları Tuncer Bakırhan, Tülay Hatimoğulları, MYK üyesi Hüseyin Taka, Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri ve kadın meclisi üyeleri de katıldı.

EMEP: SALDIRI KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜDÜR

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, işsizlik ve yoksulluk gibi sorunların üzerinin milliyetçilikle örtülmek istendiğini belirterek, "Ancak tek neden bu değil. Kürt siyasi hareketinin temsilcilerine yönelik bu operasyon Kürt sorununda çözümsüzlük politikalarının bir devamıdır. İktidarın politikalarına karşı halk içerisinde bir tepki birikiyor” dedi. Gürkan, HDP’ye yönelik saldırıların siyaset yapma hakkına karşı olduğunu, demokrasi ve özgürlüklerin emekçilerin ve tüm toplumsal kesimlerin ortak mücadelesiyle kazanılabileceğini dile getirdi.

NAS: HERKESİ CESARETLENDİRİYORSUNUZ

SES Eşbaşkanı İbrahim Kara ise HDP’ye bütün sağlık emekçilerinin dayanışma duygularını getirdiklerini belirterek, “Birlikte hareket edebilirsek bu saldırıları durdurabiliriz” dedi. Nesrin Nas HDP’nin bu saldırılara karşı çok büyük bir kararlılık, cesaret ve olgunlukla cevap verdiğini söyleyerek, “Aslında muhalefetten daha büyük bir tepki yükselmesi gerekiyordu. Ancak siz büyük bir olgunlukla muhalefetin bu eksikliğini de doldurarak herkesi cesaretlendiriyorsunuz. Bu tutumunuz hepimizin umutlarını tazeliyor” dedi.

TOPRAK: CHP DAHA CESARETLİ DAVRANMALI

CHP eski Milletvekili Binnaz Toprak ise yaptığı konuşmada, HDP’ye yapılan saldırının ters tepeceğini belirterek, “HDP’ye yapılan saldırıları 31 Mart seçimlerinden sonra haksız şekilde İstanbul seçimlerinin iptal edilmesine benzetiyorum. O zaman oy farkı İmamoğlu lehine 13 bin'den 800 bine çıkmıştı. Şimdi HDP’ye de birçok kişi çevre üye olma çağrıları yapıyor” dedi. Toprak, CHP’nin daha cesaretli davranması gerektiğini de sözlerine ekledi. Hak ve Adalet Platformundan Nurten Ertuğrul, HDP’ye yapılan haksızlığın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini ve HDP’nin yanında olduklarını dile getirdi.

YAZAR AYDIN: SORUN TÜRKİYELİLEŞİP, TÜRKİYELİLEŞMEMEDE

Yazar Erdoğan Aydın, HDP’ye yönelik “Türkiyelileşme” tartışmasının bir saptırma olduğunu belirterek, “Burada asıl sorun Türkiye’nin gerçekten Türkiyelileşip Türkiyelileşmediğidir, herkesi kapsayıp kasmadığıdır” diye konuştu. ÜNİVDER adına konuşan Hacer Ansal ise HDP’ye ve İsimsizler Hareketine yapılan saldırıyı kınadı, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi. İHD Ankara Şube yöneticileri ve TÖP yöneticileri de haksızlık ve saldırılara karşı her koşulda HDP’nin yanında yer alacaklarını dile getirdi.

SANCAR: İKTİDAR HALK DESTEĞİNİ KAYBEDİYOR

Sancar, operasyonun sebeplerine ilişkin toplumda bir görüş birliği oluştuğunu ve birçok kesimden, hızla tepkilerin geldiğini söyledi. Sancar, "Bu da şunu gösteriyor, iktidar halk desteğini kaybediyor. Rızayı yitirdikçe zor aygıtlarını daha fazla kullanıyor. İktidarın dönüşümüne tanık olduğumuz bu dönemde muhalefetin daha etkili bir konum alması gerektiğini düşünüyoruz. Bize düşen buna karşı daha geniş kesimlerin rızasını alacak bir programla ortaya çıkmak, alternatif ortaya koymak, daha etkili bir mücadele hattı örmek. Arkadaşlarımızın içeride olması üzüyor ama bu destek dalgası bize de güç veriyor" dedi.

ÇORUM

Öte yandan HDP Çorum İl Örgütü’nü ziyaret eden Sol Parti ve Emek Partisi (EMEP) heyetleri de HDP’ye destek mesajı verdi.

‘ORTAK TAVIR ALMALIYIZ'

Ziyaret sırasında konuşma yapan Emek Partisi Merkez İlçe Başkanı Hıdır Aygün, HDP’ye yapılan saldırıların bütün demokratik siyaseti ezme girişimi olduğunu belirtti. AKP iktidarının bununla tek parti yönetimini tahkim etme stratejisinin bir parçası olduğunu aktaran Aygün, “Muhalefet partilerine karşı olduğu gibi iktidar için birer muhalefet odağı olarak görünen odalara, barolara, kadın hareketine, mücadeleci bir çizgide bulunan sendikalara karşı sürdürülen baskı ve etkisizleştirme stratejisinin de bir parçasıdır. Bu yüzden de operasyona karşı tutum bu amaca karşı mücadelenin bir parçası olarak ele alındığı ölçüde anlamlı olacaktır” dedi. 

ORTAK MÜCADELE VURGUSU

HDP İl Eşbaşkanı Şeref Karataş ise kendilerini yalnız bırakmayan ve desteklerini her zaman yanlarında hissettikleri Sol Parti ve EMEP temsilcilerine teşekkür etti. Karataş “HDP'ye yapılan bu hukuk dışı operasyonun aslında tüm toplumsal muhalefete ve demokrasiye yapıldığı bilinciyle partimize yaptıkları bu destek ziyaretinden ve her zaman destek olacaklarını, demokrasi güçleri olarak birlikte hareket edeceklerini belirten yöneticilere çok teşekkür ediyoruz. AKP ve MHP iktidarının baskı, şiddet ve zulüm politikalarına karşı birlikte mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.