Ağrı'da kadın cinayetlerini hem devlet hem aile kapatıyor

  • kadın
  • 09:07 30 Eylül 2020
  • |
img

AĞRI - Patnos Belediyesi Eşbaşkanı Müşerref Geçer, Ağrı’da 5 ay içerisinde 7 kadının şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, “Bir kadın cinsel istismara maruz kaldığında hem ailesi hem de devlet eliyle bu konu kapatılmaya çalışılıyor” dedi. 

Ağrı’da son 5 ay içerisinde 7 kadının şüpheli bir şekilde yaşamlarını yitirmesi Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyeleri harekete geçirdi. Patnos Belediyesi, kadınların şiddet karşısında başvuracağı mekanizmaların oluşturulması için hazırlıklara başladı. Yaşanan şüpheli ölümlerinin ikisinin kendi ilçelerinde olduğunu belirten Belediye Eşbaşkanı Müşerref Geçer, kadınların rahat bir şekilde ulaşabilecekleri, sorunlarını aktarabilecekleri yeni alanların açılması için çalıştıklarını söyledi. 
 
SUÇLU KORUNUYOR
 
Kadın ölümlerinin başlıca nedeninin kadını yok sayan zihniyet olduğunu vurgulayan Geçer, “Bugün birçok yerde kadın ölümleriyle karşı karşıya geliyoruz. Sosyolojik olarak da Patnos gerçekten feodal bir yer. En çok zorlandığımız konuların başında da bu durum geliyor. Biz de elimizden geldiği kadar kadın arkadaşlarımızla her noktada bu sorunların çözülmesi için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ancak kadınlar üzerinde yaşanan baskı bazı çalışmalarımızı iyi bir şekilde yapmamıza engel oluyor. Bugün bir kadın cinsel istismara maruz kaldığında hem ailesi hem de devlet eliyle bu konu kapatılmaya çalışılıyor. Bunların üstü örtünmesin diye belediye bünyesinde kadınların rahatlıkla ulaşabileceği hem telefon hattı hem de mekanizmalar kurduk” diye konuştu. 
 
KADIN ÇALIŞMALARINA ÖNCELİK
 
Belediye olarak daha önce hiç açılmamış olan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nü açtıklarını dile getiren Geçer, kadın müdürlüğünün 7 aydır aktif bir şekilde çalıştığını söyledi. Geçer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şiddete maruz kalan ve maddi manevi sorunları olan kadınları müdürlüğe yönlendiriyoruz. Onun dışında farklı sorunları olan yine her türlü şiddete maruz kalan ancak belediyeye gelemeyen kadınlar için de Mor Hattı kurduk.  Hattımız şu an aktif halde çalışıyor. Bunlar dışında Patnos yerelinde kadına dair hiçbir şey yok. Belediye bünyesinde projesini yürüttüğümüz kadın dinlenme evi var. Orada köyden gelen kadınların gelip rahatlıkla dinlenebilmeleri için bu çalışmayı yürütüyoruz. Yine kadın müdürlüğümüz bünyesinde kendi çabamızla bir bostan ekimimiz oldu. Bostandan elde ettiğimiz ürünlerin gelirini ise ihtiyacı olan kadın arkadaşlara sunuyoruz. İlk gelirimizi de aldık ve bazı kadın arkadaşımızın ihtiyaçlarını karşılamaları noktasında yardımcı olduk. Bu tür çalışmalarımız oluyor ama maalesef daha önceki AKP yönetiminden kalan birçok borcumuz olduğu için bu nedenle elimizde olan birçok kadın projesini de hayata geçiremiyoruz. Kadını yok sayan erkek zihniyetiyle mücadele etmek, kadınlar olarak bir araya gelmek ve farklı çalışmalar yürütmek istiyoruz. Biz burayı kadın kenti yapmak istiyoruz.” 
 
MA / Özlem Yayan