Katledilen Yabaşkul’un annesinden İstanbul Sözleşmesi tepkisi

  • kadın
  • 09:07 30 Temmuz 2020
  • |
img
İZMİR - Buca’da daha önce evli olduğu kişi tarafından katledilen Büşra Yabaşkul’un annesi Zuhal İnce, hedefe konan İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin, “Biz adalet beklerken sözleşmeyi kaldırmak istiyorlar. Kadınlar korumasız bırakılmak isteniyor” dedi. 
 
Kadına dönük şiddet ve katliamların önlenmesi amacıyla imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine dönük tartışmalar sürüyor. Başta kadın örgütleri olmak üzere toplumun büyük bölümünün karşı çıktığı sözleşmeden çekilmeye dönük açıklamalar, erkekler tarafından katledilen kadınların yakınları tarafından da tepkiyle karşılandı. İzmir’in Buca ilçesinde boşandığı Orkun Çevik tarafından bu yılın başlarında katledilen Büşra Yabaşkul’un annesi Zuhal İnce de söz konusu duruma tepki gösterdi. 
 
KADINLAR KORUMASIZ 
 
Anne İnce, katledilen tüm kadınların ailelerinin adalet beklediğini belirterek, faillerin “iyi hal” indirimleriyle ödüllendirildiklerini dile getirdi. Anne İnce, “Bizler adalet beklerken onlar sözleşmeyi kaldırmak istiyorlar. Kadınlar korumasız ve güçsüz bırakılmak isteniyor. Ben evladımı onlarca yıl binbir emekle, tek başıma büyüttüm. Büşra’yla ben de öldüm. Şimdi küçük kızı Deniz’i yetiştirmek için çalışıyorum. Ne Deniz’in ne de başka kadınların öldürülmemesi için kadınları ve çocukları koruyan tüm yasaların uygulanması için mücadele edeceğiz” diye konuştu. 
 
BÜŞRA İÇİN ADALET 
 
Yabaşkul’un öldürülmesine ilişkin açılan davanın 21 Temmuz’da görülen ilk duruşmasına değinen anne İnce, “Duruşmada Orkun, ‘Konuşmayacağım. Sadece hak ettiğimi yaşıyorum’ dedi. Ben neyi hak ettim, kızı Deniz neyi hak eti? Bize yaşattığı her şey için gereken cezayı almasını istiyoruz. Mahkeme üyeleri Büşra için adaleti sağlamalı” diye seslendi.