Rosa Kadın Derneği üyelerinin duruşmaları görüldü

img
DİYARBAKIR - Rosa Kadın Derneği üyesi 4 kadın hakkında açılan dava duruşmaları bugün görüldü. Tutuklu Hasret Alp tahliye edilirken, tutuksuz yargılanan Ruken Şehir’in beraatına karar verildi. 
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Rosa Kadın Derneği’ne yönelik başlattığı soruşturmadan tutuklanan dernek üyeleri Figen Ekti ve Hasret Alp ile tutuksuz yargılanan Ruken Şehir ve dernek kurucusu Narin Gezgör hakkında açılan davaların duruşmaları görüldü.  
 
AYNI SUÇLARDAN DAHA ÖNCE BERAAT ETTİ
 
Figen Ekti, tutuklu bulunduğu Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katıldı. Ekti’nin avukatları Mehmet Öner ve Gülşen Özbek duruşmada hazır bulundu. Duruşmada, tanık “Zeynep Mari” kod adlı Gül Tanrıverdi’nin beyanlarının alındığı belirtildi. 
 
Hakkındaki suçlamalara ilişkin savunma yapan Ekti, tanık beyanlarını kabul etmeyerek, kadın derneklerine üyeliği nedeniyle daha önce de yargılanıp beraat ettiğini hatırlattı. Ekti, aynı gerekçelerle ikinci kez yargılanmasının hukuksuz olduğunu dile getirdi. Sağlık sorunlarına dikkat çeken Ekti,  cezaevinde tedavi olmadığını belirterek, tahliye talep etti.  
 
Ekti’nin avukatları, beyanlardaki çelişkiler nedeniyle tanığa itibar edilmemesi gerektiğini belirtti. 
 
İddia makamı, Ekti’nin kaçma şüphesinin olduğu gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. 
 
Mahkeme heyeti, Ekti’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 16 Aralık’a erteledi.
 
HASRET ALP TAHLİYE EDİLDİ
 
Ardından Hasret Alp’in duruşması görüldü. Alp, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Avukatları Şerzan Yelboğa, Serhat Eren ve Mehmet Öner de duruşmada hazır bulundu. Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti, Alp’in tahliyesine karar verdi. 
 
Duruşma 16 Ocak 2021 tarihine ertelendi. 
 
ŞEHİR BERAAT ETTİ
 
Aynı mahkemede ve aynı gerekçe ile yargılanan bir diğer dernek üyesi Ruken Şehir hakkında ise, delil yetersizliğinden beraat kararı verildi. 
 
GEZGÖR’E CEZA İSTEMİ
 
Dernek kurucularından Narin Gezgör’ün 2’nci duruşması ise Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Savcılık, esas hakkındaki mütalaasını açıklayarak, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla ceza istedi. 
 
Gezgör’ün avukatlarının yaptığı savunmaların ardından mahkeme heyeti, duruşmayı 11 Kasım’a erteledi.
 
DTK DİVAN ÜYESİ TAHLİYE EDİLMEDİ
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında tutuklanan DTK Divan üyesi Jiyan Taş hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan dava duruşması da Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Taş, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile duruşma katıldı. Taş, suçlamaları reddetti. 
 
Mahkeme heyeti, Taş’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 18 Aralık’a erteledi.