Turgut’un helikopterden atılması TT oldu

img

ANKARA- Gözaltına alındıktan sonra Osman Şiban’la birlikte helikopterden atılan ve 20 gündür yoğun bakımda olan Servet Turgut’un yaşamını yitirmesinin ardından açılan “#HelikopterdenAttılar” hashtagı TT oldu.

 
Van'ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alındıktan 2 gün sonra hastanede ortaya çıkan ve Osman Şiban’la birlikte helikopterden atıldıkları belgelenen 7 çocuk babası Servet Turgut (55), 20 gündür tedavi gördüğü yoğun bakım servisinde bu sabah yaşamını yitirdi. 
 
Şaban’ın yaşamını yitirmesinin ardından tepkilerini sosyal medyadan “"#HelikopterdenAttılar" hashtagı ile gösteren çok sayıda siyasetçi, sanatçı ve yurttaşların paylaşımları kısa sürede TT (Trend Topic) oldu.
 
Yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle:
 
“HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü: Bitmeyen Kürt düşmanlığı! Gözaltına alınıp, askeri #HelikopterdenAttılar. "Kayalıklardan düştü" denildi, fakat açıklama yalan çıktı. 20 gündür yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren 7 çocuk babası #ServetTurgut bugün hayatını kaybetti. Zulmünüzde boğulun!
 
HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu: Bu kişi öldüresiye dövülmüş, işkence edilmiş hastaneye getirildi Nerede mi? Van'da Türkiye'de işkence bitmiyor Herkes her kimseye yapılırsa yapılsın işkenceyi lanetlemelidir Çünkü suçtur ve BuSuça OrtakOlma.
 
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: Helikopterden atılan Van'ın Çatak ilçesinden Servet Turgut yaşamını yitirdi. Akparti olarak herşeye konuşan sizlerin bu ölümle ilgili olarak söyleyecek bir sözü var mı?
 
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği: Sürecin başından beri takipçisi olduğumuzu, işkencecilerin, tüm faillerin yargı önüne çıkarılması ve cezalandırılması için mücadele edeceğimizi, tüm hukuki süreci takip edeceğimizi bir kez daha tekrar ediyoruz.
 
Ferhat Tunç: Helikopterden atılmayı “usulüne uygun” diyerek açıklama yapacak kadar yüzsüz bunlar. Bu insanlık dışı suçu işleyenlerin yargı önünde hesap vermelerini sağlamak, siyasetin ilk gündemi olmalı. Bu görev sadece HDP’nin değil, tüm muhalefet partilerinin. #HelikopterdenAttılar
 
Av. Dr. Dilek Emekçi: Hukuk devleti olsak bu olay da etkin soruşturulur ama mazlum kanıyla devlet baki kalır sananlarla dolu makamlar, devletin bekası adaletle mümkündür sesimizi duyan yok! #HelikopterdenAttılar